środa, 5 stycznia 2022

Grzelak Wojciech

imageur. 1953. w Łodzi, mechanik maszyn włókienniczych. Drukarz w siedzibie MKZ Solidarności na ul. Sienkiewicza. Członek Komisji Zakładowej NSZZ” Solidarność” w Przędzalni Czesankowej Anilany "Polanil" w Łodzi. Od 1980 wspierał środowisko korowskie w Łodzi. Absolwent kursu poligraficznego NOWA w Kaliszu z pocz.1981. Drukarz, współorganizator MOWA (Międzyzakładowej Oficyny Wydawniczej). Spory dorobek edytorski m.in. przedruki wydawnictw NOWA kolportowane w dużych nakładach niekomercyjnych w łódzkich fabrykach, adresowane do czytającej publiczności robotniczej. 14 grudnia 1981 współorganizator strajku w “Polaniu"(z R.Kostrzewą), aresztowany na 48 godzin. Potem w pierwszych tygodniach stanu wojennego drukarz „Solidarności Walczącej”. Kontynuował działalność oficyny MOWA do roku 1988. Pracuje z Barbarą Koniuszy (przepisywanie i druk), Krzysztofem Trąpczyńskim (organizacja), i Markiem Karskim, (diapozytywy do sitodruku).

Wydawali m. in. reprinty NOWA, “Robotnika”. “Solidarność walczącą”. W początkowym okresie stanu wojennego zaopatrywany w chemikalia, materiały do sitodruku oraz klisze “Robotnika” przez Barbarę Hempel.

Wielokrotnie zatrzymywany, rewidowany i przesłuchiwany, straszony zwolnieniem z pracy i represjami w stosunku do osób najbliższych. Drukarnia nigdy nie wpadła.

Wyrzucony z pracy w "Polaniu" w 1984. podejmuje się różnych zajęć. W latach 90-tych pracował w zakładzie krawieckim w Łodzi.

W 2007 odznaczony medalem O Niepodległość Polski i Prawa Człowieka.

Złoty Krzyż Zasługi 19 XI 2012

zmarł w lutym 2021 roku