niedziela, 2 maja 2021

Lajdorf Edmund

Organizator strajku w Budowlanej Spółdzielni Pracy w Białymstoku (5-6.09.1980), przewodniczący Komitetu Założycielskiego i Komisji Zakładowej „S”, inicjator i współorganizator pierwszego zebrania scalającego przedstawicieli zakładów pracy Białegostoku w MKZ – 7.10.80. Członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”  (1980/81r.). Członek prezydium Zarządu Regionu Białystok NSZZ „Solidarność” (1981r.). Oddelegowany do współpracy z Ogólnopolskim Komitetem Założycielskim  ZZ FMO. Uczestnik protestu głodowego w Stoczni Szczecińskiej – grudzień 1981. Członek TKR. 

W 1980 r. był grupie organizującej wydawanie w Białymstoku "Biuletynu Informacyjnego "S" Regionu Białystok", organizował druk i kolportaż pisma; w 84 r. był współinicjatorem i redaktorem pisma "Nauczycielska Solidarność. Informator Białostockich Nauczycieli", wychodzącego do 89 r. zajmował się kolportażem tytułów II obiegu wychodzących w Białymstoku i Warszawie, poza w / w także np. "Nasz Głos", "Bez Debitu", "KOS", "Tygodnik Mazowsze" i in.; sporadycznie także drukował, w tym książki i ulotki dla Białostockiej Oficyny Wydawniczej; 

Po 13 grud. 1981 ukrywał się; zatrzymany 4 maja 1984 r. na dworcu kolejowym w Mińsku Mazowieckim. Aresztowany na 3 miesiące – amnestia. Sygnatariusz deklaracji tzw. „Apelu stu” nawołującej do bojkotu wyborów do sejmu PRL w 1985 roku. Członek Stowarzyszenia: Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku.

W 2018 r. otrzymał status działacza opozycji antykomunistycznej, jednakże odmówiono mu przyznania Krzyża Wolności i Solidarności.