sobota, 9 listopada 2019

NZS SGPiS

Niezależne Zrzeszenie Studentów SGPiS (Szkoły Głównej Planowania i Statystyki). 

Na jesieni 1980 r. powstały pierwsze struktury NZS na SGPiS. Krzysztof Osiński z uczelnianego NZS należał do Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego NZS. NZS wydawał pismo "Bakcyl". 16 listopada 1981 r. NZS proklamował strajk trwający do 8 grudnia 1981 r., z udziałem ok. tysiąca studentów. Po delegalizacji NZS po wprowadzeniu stanu wojennego, aktywność tej organizacji polegała w 1982 r. na organizowaniu tajnych wykładów, organizowaniu milczących wieców, oraz letnich obozów.

W 1985/86 doszło do ponownego reaktywowania NZS poprzez przemianowanie grupy Głos Wolnego SGPiSu i wsparciu Klubu Francuskiego SGPiS (zwanego później SYNDROMem). W październiku ukazał się ponownie pismo „Bakcyl. Głos Wolnego SGPiSu”. 11 listopada 1986 r. został zatrzymany lider NZS i Klubu Francuskiego Daniel Alain Korona, którego spotkały szykany i represje (m.in. oprócz skazania przez kolegium na grzywnę, zastrzeżenie paszportowe).

W 1987/88 r. na czele NZS pojawiają się nowi działacze, wydający nowe pismo "Nawis", z tym że ton na uczelni nadawał jeszcze KF „Syndrom". W 1987 r. SB opracowuje i rozpoczyna realizację planu przedsięwzięć operacyjnych mających na celu neutralizację i dyskredytację Daniela Alain Korony.

W październiku 1988 r. rektor zezwolił na jawną działalność NZS, a KF SYNDROM zakończył działalność na uczelni. Wkrótce uczelnia zmienia nazwę, a NZS SGPiS staje się NZS SGH.