środa, 30 października 2019

Krajowe Stowarzyszenie Udziałowców

organizacja społeczna istniejąca w latach 1996-2003, licząca kilkaset członków


Powstała z inicjatywy działaczy NSZZ „Solidarność”. Pierwotnym celem było zgromadzenie 1 mln świadectw udziałowych na zasadzie składki członkowskiej, a następnie przejęcie jednego z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Pomysł powołania Krajowego Stowarzyszenia Udziałowców przedstawił na łamach Tygodnika Solidarność - dr Daniel Alain Korona. Władze Krajowe NSZZ "Solidarność" nie tylko nie poparły działalności stowarzyszenia, ale nawet po cichu przeciwdziałały możliwości rozwoju tej organizacji. Brak wsparcia władz związkowych i konieczność tworzenia od podstaw własnych struktur organizacyjnych spowodowały porażkę działań KSU w sferze NFI.

Z tych powodów doszło do zmiany działalności stowarzyszenia i prowadzenia operacji umożliwiających dokonywanie rozmaitych odpisów podatkowych. Doprowadziło to odejścia części członków nie zainteresowanych tą formą działalności. Działalność Stowarzyszenia wkrótce doprowadziła do sporów z organami podatkowymi, które początkowo kończyły się sukcesem Stowarzyszenia.

Od 2001 roku w warszawskim biurze KSU przeprowadzono kontrole Urzędu Kontroli Skarbowej, a w terenie aparat skarbowy rozpoczął setki postępowań podatkowych wobec członków stowarzyszenia. Efektem było zakończenie działalności przez Stowarzyszenie z dniem 31 grudnia 2013.

2 lata później na bazie doświadczeń z KSU powstało Stowarzyszenie Interesu Społecznego (od 2010 r. pod nazwą Stowarzyszenie Interesu Społecznego "Wieczyste").